Jak vybrat únikovou hru

Autor: Viktor Karlíček

Viktor je v Chamberu od roku 2019, má na starosti kontakt se zákazníky, administrativu a školení roommasterů. Je vášnivým únikovkářem, nahráno jich má vyšší desítky a odmasterováno přes tisíc. Podílí se na firemní filosofii a vývoji nových her a konceptů.

2. 7. 2020

Jak vybrat kvalitní únikovou hru? (část I.)

Únikovky jsou stále ještě relativně mladým formátem zábavy, a tak není divu že se mnoho lidí stále domnívá, že únikovka je prostě únikovka a liší se maximálně tak svým tématem a hlavně cenou. To je však velmi daleko od pravdy. Smutnou pravdou ale je, že opravdu kvalitních her je menšina.

Bohužel často dochází k tomu, že hráči jako svoji první hru zvolí špatně, a následně zanevřou na únikové hry jako takové, protože to byla nuda s levnými rekvizitami a nezábavnými hádankami.

Když zajdete do kina na špatný film, zanevřete navždy na kino? S únikovkami je to to samé – úniková hra jako formát je pouze kino, konkrétní únikové hry jsou potom filmy v něm promítané.

Na základě stovek odehraných her všude po světě jsme se proto rozhodli podělit se s Vámi o několik užitečných tipů pro výběr kvalitní únikovky, kde za své peníze dostanete adekvátní zážitek a stejně jako miliony lidí po celém světě propadnete jejich kouzlu. Nebudeme doporučovat konkrétní hry, ale naučíme Vás obecné dovednosti posoudit kvalitu jakékoli hry na základě informací zjistitelných doma od počítače.1. Zaměřte se na fotografie


Jedním z parametrů, kterým se únikové hry navzájem velmi liší je design a úroveň zpracování interiéru a kulis hry. Je pravidlem, že čím kvalitněji je hra zpracována, tím spíše bude provozovatel na webových stránkách používat reálné fotografie interiéru. Dříve se reálné fotografie moc nepoužívaly, protože provozovatelé chtěli zachovat určitý závoj tajemna a ze hry toho moc neukázat. S nárůstem počtu her toto však rychle přestalo platit.

Vyvarujte se her, které mají na webu pouze nicneříkající fotky detailů, kreslené či jinak umělé obrázky nebo generické fotky evidentně stažené z internetu. Provozovatel se tak pravděpodobně snaží zakrýt levné zpracování a nezajímavý interiér.

autor: Tomáš Kučva