5 filmových hororů, které nás inspirovaly při tvorbě Domu duchů

Autor: Viktor Karlíček

Viktor je v Chamberu od roku 2019, má na starosti kontakt se zákazníky, administrativu a školení roommasterů. Je vášnivým únikovkářem, nahráno jich má vyšší desítky a odmasterováno přes tisíc. Podílí se na firemní filosofii a vývoji nových her a konceptů.

16. 3. 2016

Dlouho se množily vaše dotazy na téma inspirace při tvorbě her The Chamber: z jakých knih, filmů, videoher a dalších zdrojů bereme nápady pro naše únikové hry. Tak jsme se rozhodli pro začátek prozradit 5 filmů, které nám pomohly s nápady při tvorbě Domu duchů.

V zajetí démonů (The Conjuring, 2013)

conjuring

Skvělý horor režiséra Jamese Wana natočený podle skutečných událostí v Harrisville nás inspiroval nejen bojem proti démonické bytosti, ale také designem starého domu, kde se celý příběh odehrává a samotnou atmosférou. Jde o jeden z hlavních zdrojů nápadů a i vy se tak budete v naší hře cítit podobně, jako démonologové Ed a Lorraine Warrenovi, hrdinové filmu.

Sirotčinec (El Orfanato, 2007)

elorfanato

Jeden z nejlepších filmů z produkce španělského režiséra Guillerma del Tora o pátrání čím dál zoufalejší matky po zmizelém synovi byl pro nás podnětný zejména v práci s indiciemi a neustálým přemýšlením, kam že to pasuje ten starý klíč. Podobně funguje i klasika žánru Kruh (Ringu, 1998 a The Ring, 2002).

Ti druzí (Los Otros, 2001)

losotros

U španělských filmů ještě zůstaneme: velmi zásadní je pro nás totiž i tento snímek s vynikající Nicole Kidman, která v důsledku alergie na světlo, jíž trpí její děti, zatemnila okna v celém domě. Film se tak odehrává většinu času v šeru a temnotě a naprosto mu kraluje zvuková stránka, která je tak důležitá i pro naši tvorbu.

Sinister (Sinister, 2012)

sinister

Příběhově ne sice nijak originální, zato provedením jeden z nejděsivějších filmů vůbec. Hodně silná na nervy brnkající atmosféra, skvělý vizuál a zejména nápaditý Strašák nám strašili v hlavě i během stavby Domu duchů.

Poltergeist (Poltergeist, 1982)

poltergeist

Tahle skvělá duchařina, na které se hodně podepsala produkce Stevena Spielberga (a dnes i zub času), není zrovna klasickým děsivým hororem. Nicméně obsahuje celou řadu nápadů a holčička sedící před šumící televizní obrazovkou je něco, co máme i dnes stále před očima.

Tohle je pět filmů, které nás hodně ovlivnily při tvorbě únikové hry Dům duchů. Najde se jich samozřejmě mnohem více, a určitě i vy sami máte nějaké oblíbené. Jaké jsou ty vaše? Napište nám!